Szajna Spa i Rymanów Zdrój – czy urlop również dla psa?

Decyzja zapadła spontanicznie. Jedziemy. Psa też bierzemy.

PENSJONAT „SZAJNA SPA”

Na miejscu była już moja mama, więc upewniła się, że ikonka pieska widniejąca na jednym z portali noclegowych oznacza, że faktycznie czworonogi są w Szajna Spa mile widziane. Co dziwne, na samej stronie pensjonatu nie ma ani słowa o akceptacji psów (http://www.szajnarymanow.pl/). Czemu? Nie mam pojęcia, może nie chcą się z tym afiszować, a może zwyczajnie ktoś się zagapił. Pies kosztuje nas w tym miejscu 15 złotych za dobę. To chyba taki standard.

Po dojechaniu na miejsce od razu zachwycamy się okolicą, bo Szajna znajduje się zaraz pod lasem i dla nas, mieszczuchów, to coś cudownego. Do tego jest piękna pogoda, więc dodaje to walorów w momencie naszego przyjazdu.

hotellaspoddomem

Idziemy za dom, gdzie znajduje się strefa wypoczynkowa z grillem, leżakami, miejscem na ognisko, piaskownicą itp.  Nagle Pyniek staje w miejscu i zaczyna nerwowo machać ogonem. Po chwili orientujemy się, że powodem ekscytacji jest całkiem spora sfora kotów, łypiących na niego oczami z różnych przydomowych skwerów. Na szczęście dla nas koty to nie tak duży problem, bo Pyniek lubi je tylko pogonić i postraszyć, jednak oznacza to, że trzeba go trochę bardziej pilnować, żeby nie spowodował jakiegoś zawału swoją nadpobudliwością… Z tyłu domu bardzo przyjemnie. Można zasiąść na leżaku, pogrilować w całkowitym spokoju i zupełnej ciszy.

trawa2trawa

Idziemy się zameldować. Pierwsze moje pytanie pada od razu: czy na śniadania wliczone w cenę pobytu można przyjść z psem. Dwie panie w recepcji patrzą na siebie niepewnie (czyżbyśmy byli pierwszymi gośćmi z psem lub pierwszymi, którzy zadają takie pytanie?). „Dopóki w restauracji jest pusto to można”.  No i już trochę mina mi zrzedła. Pyńka samego w pokoju nie zostawię, będzie świrował. A co jak okaże się, że na śniadaniu będzie full ludzi? Trudno, najwyżej będziemy jeść na raty…

Szajna Spa posiada jeszcze strefę relaksacyjną – basen, jacuzzi i masaże, jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że w pies mile widziany tu nie jest 😉

Następnego dnia zeszliśmy na śniadanie z psem, gdyż pensjonat wydawał się pusty. W restauracji spotkaliśmy jednak trzy osoby: samotnego pana oraz mamę z synkiem. Synek widząc psa od razu się uaktywnił, jednak widocznie nauczony, że do obcych psów się nie podchodzi, zachował dystans 🙂 Pyniek grzecznie wszedł pod stół, czujnie kontrolując czy przypadkiem coś nam nie smakuje i może chcemy mu to oddać. Na jego szczęście parówki były niezbyt smaczne 😉

Pomimo obecności innych gości, nikt nie zwrócił nam uwagi, nikt nie miał pretensji o obecność psa. Nie wiem jednak, jakby to było gdyby restauracja była pełna i gdyby znalazł się ktoś nielubiący czworonogów. Wydaje się, że jednak musielibyśmy zostawić Pyńka na górze.

rest4 restaurrest3

Jak już wcześniej wspomniałam pod domem znajduje się piękny las. Wybrałam się do niego na mój poranny, jeszcze przedśniadaniowy spacer. Piękna pogoda, czyste powietrze, mnóstwo szyszek i szczęśliwy pies – czego chcieć więcej.

Po kilkuset metrach spotkała nas jednak niemiła niespodzianka… Wycinka drzew i zakaz wstępu. Nasz spacer skończył się więc na chodzeniu w kółko po terenie, gdzie nie groziło nam żadne spadające drzewo. Na szczęście to zapewne tymczasowe i gdzieś w głębi lasu, więc nie zaliczam tej przeszkody do minusów pobytu 😉

lasobok zakazwstepu

RYMANÓW ZDRÓJ

A jak z tą psiolubnością samego Rymanowa Zdroju? To dziwne miasto jeśli chodzi o psy. Zaraz zrozumiecie dlaczego.

Rymanów Zdrój to właściwie wieś uzdrowiskowa. Jak się zatem domyślacie, mnóstwo tu sanatoriów, a co za tym idzie starszych ludzi. Szczególnie widać to we wrześniu – miesiącu pozasezonowym, kiedy wszystkie dzieci są już w szkołach.

W pierwszym dniu naszego wyjazdu wybraliśmy się „w miasto” (w wieś?). Żeby się tam znaleźć wystarczy zejść po schodach pensjonatu i przejść przez ulicę. I już znajdujemy się na początku parku. Te schody są lekkim wyzwaniem, bo to ulubione miejsce kotów. Udaje się nam jednak zająć czymś Pyńka, który (wciąż nie wiem jakim cudem) nie zauważa około sześciu par wpatrzonych w niego oczu.

kot

Idąc alejkami mijamy Zakład Przyrodoleczniczy Eskulap. Lekka wpadka, gdyż myśleliśmy że to jakaś duża pijalnia i już chcieliśmy się wpakować do środka, na szczęście w miarę szybko zorientowaliśmy się, że to nie to czego szukamy… Kilkadziesiąt metrów dalej znajdujemy to, czego szukaliśmy. Wchodzę do środka i pytam czy możemy wejść z psiakiem. Przemiła pani nie widzi w tym żadnego problemu. Całą trojką próbujemy wszystkich śmierdzących wód.

pyniowpijalni pyniopijalia

Po wyjściu Pyniek poprosił o zdjęcie z Potocką.

pyniopotocka

Wszystkie kawiarenki, które mijaliśmy pozwalały na obecność psa tylko w kącie ogródka, tam gdzie nie ma ludzi. W zimie, jeśli jest się w Rymanowie z psem, raczej nie ma co liczyć na obiad w centrum :/

Co najważniejsze. Dopiero po wyjściu z parku, zauważamy pewien paradoks. Pojemnik z woreczkami na psie kupy za 50 groszy. A obok? Wielki znak z regulaminem, gdzie jednym z punktów jest zakaz wprowadzania psów na teren parku (czyli w zasadzie większość terenu Rymanowa Zdroju). Pochodziliśmy jeszcze dookoła i okazało się, że cały park jest obsadzony znakami zakazu. Co ciekawe, spotkaliśmy kilku mieszkańców z psami, którzy zdawali sobie nic nie robić z zakazu. Zresztą te kilka miejsc, które odwiedziliśmy znajduje się na terenie właśnie tego parku i nikt nie zwrócił nam uwagi, że z psem to tu nie bardzo.

I jak to jest? Po co mi ten woreczek, skoro nie mogę przebywać z psem na większości powierzchni Rymanowa Zdroju?

sprzataniepopsie zakazpsow zakazpso2 regulaminparku

Ale nie z samego centrum Rymanów Zdrój się składa. Warto wybrać się na jakikolwiek szlak. My wybraliśmy szlak przyrodniczy.

Co tu dużo pisać? Pięknie, mało ludzi, nikt nie zabrania wejścia z psem. Jest tylko jedno „ale”. Po drodze mija się polanę, na której widnieje mrożące krew w żyłach ostrzeżenie „Uwaga żmije”. Ja przechodziłam tamtędy z duszą na ramieniu, mając nadzieję, że żadnej żmii nie zachce się wycieczki na główną dróżkę.

uwagazmije lasspacer

Szlaków w Rymanowie Zdroju i okolicach jest do wybory, do koloru. Dla aktywnych psów znajdą się też urozmaicenia 😉

pynionadrzewach pynionadrzeka

Podsumowując. Wyjazd z psem nam się udał, ale mam wrażenie, że tylko ze względu na pozasezonowy okres. Wszystkie zakazy są pewnie mocniej przestrzegane, kiedy w Rymanowie Zdroju jest szczyt turystyczny. Również w naszym pensjonacie.

A może ktoś z was był w okresie wakacyjnym? Podzielcie się opiniami w komentarzach! 🙂

Plusy, ogólnie:

  • las za domem
  • duży ogród
  • brak ulicy w pobliżu
  • piękne szlaki turystyczne

Minusy, ogólnie:

  • duża liczba kotów z pensjonacie
  • teren pensjonatu nieogrodzony
  • zakaz wprowadzania psów do parku
  • zakaz przebywania z psem w restauracjach

5 uwag do wpisu “Szajna Spa i Rymanów Zdrój – czy urlop również dla psa?

  1. Dzięki za przydatne info. Na szczęście moja psinka czuje się trochę kotem, więc ewentualna obecność mruczków jest dla niej czysta zaletą 🙂 A tak na marginesie, wszechobecna obecność kotów świadczy tylko o tym, że muszą być lubiane i dokarmiane przez kuracjuszy. Jak koty to zapewne i psy również sa mile widziane. Dziwią mnie te zakazy, wystarczyłyby tabliczki przypominające niektórym o sprzątaniu.
    Pozdrawiam

    Polubienie

    1. Jasne, gdyby nie było z nami psa, koty byłyby wieeelkim plusem 🙂 Jako, że jednak recenzja jest pod kątem psim (a pies z kotem jak wiadomo różne ma relacje), liczba kotów została zakwalifikowana do minusów 🙂 Pozdrawiam

      Polubienie

  2. Żmije nie niepokojone nie atakują ludzi. Trzeba tylko uważać, żeby zwierzęcia nie nadepnąć, bo żmijowa szata gwarantuje kamuflaż na leśnej ścieżce. To jest sens ostrzeżenia na tabliczce „uwaga żmije”. Żmija, gdy zobaczy zbliżającego się człowieka, odpełza w bezpieczne miejsce. Jeśli się tego nie wie, można innych niechcący żmijami straszyć, ze szkodą dla żmij.

    Polubienie

Dodaj komentarz